Keto diéta je rýchly a jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť prebytočných kíl bez pocitov hladu. Avšak za zmienku stoja i negatíva keto diéty, o ktorých by ste mali vedieť skôr, ako sa do nej pustíte.
Keto diéta je založená na minimálnom príjme sacharidov v rozmedzí 30 – 50 g denne a výraznom navýšení tukov. V dôsledku toho sa telo dostáva do stavu ketózy. Vyčerpané zásoby glukózy spôsobia, že organizmus je nútený hľadať alternatívny zdroj energie a začne produkovať ketolátky.
Ketolátky sú zodpovedné za chudnutie i zlepšenie zdravia. Aj preto je keto diéta s obľubou využívaná pri redukcii hmotnosti u ľudí s nadváhou a obezitou, ktorí túžia schudnúť ľahko a rýchlo. Okrem toho sa spája, napríklad s prevenciou inzulínovej rezistencie a metabolického syndrómu, zvyšuje pocit sýtosti a pomáha pri neurologických ochoreniach.
Avšak za povšimnutie stoja aj potencionálne negatíva keto diéty, pretože zdravie je vždy na prvom mieste.
Nevýhody keto diéty, o ktorých by ste mali vedieť
Nevýhody keto diéty spočívajú napríklad v tom, že nejde o stravovací režim, ktorý možno dodržiavať dlhodobo. Zároveň môže byť pre laika plánovanie jedálnička náročné. Poďme však poporiadku. Aké sú riziká keto diéty?
Je vhodná iba na krátkodobú redukciu hmotnosti
Skúsenosti s keto diétou i vedecké štúdie, ktoré sledovali jej účinky na organizmus, zvyčajne netrvali dlhšie ako jeden či dva roky. Zatiaľ čo štýly stravovania, ako napríklad stredomorská strava či DASH diéta, môžete dodržiavať celý život.
Podľa štúdií na zvieratách keto diéta, ktorá trvá dlhšie ako 2 roky, môže spôsobiť nealkoholické stukovatenie pečene. To znamená, že keto diétu nikdy nepraktizujte dlhšie ako 2 – 6 mesiacov. Dlhšie iba pod dohľadom odborníka.
V začiatkoch sa objavujú príznaky tzv. “keto chrípky”
Pri študovaní recenzií keto diéty na internete sa môžete stretnúť s upozorneniami, že keď vaše telo začne prechádzať do stavu ketózy, objavia sa nepríjemné symptómy, ako napríklad podráždenosť, zvýšená chuť do jedla, ťažkosti s menštruáciou, únava, bolesti hlavy alebo znížený výkon pri cvičení.
Niektorí tieto stavy označujú ako “keto chrípka”. Je to vlastne prirodzená reakcia ľudského tela na klesajúce zásoby glykogénu. Dobrou správou je, že do niekoľkých dní odznejú.
Nie je úplne pre každého
Keto diéta je absolútne nevhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Riziko predstavuje aj pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom, obličkami a pečeňou. Neodporúča sa onkologickým pacientom a ľuďom s psychickými problémami. V prípade ťažkostí so žlčníkom sa vyžaduje opatrnosť.
Ak máte vážnejšiu diagnózu, ako napríklad cukrovku, vždy prekonzultujte dodržiavanie keto diéty so svojím ošetrujúcim lekárom.
Môže mať negatívny vplyv na pečeň a obličky
Štúdie na zvieratách naznačujú, že keto diéta bohatá na tuky a s obsahom bielkovín môže zvýšiť pečeňové zápalové markery. Riziko predstavuje aj pre obličky. Z tohto dôvodu treba dbať na pestrosť jedálnička, byť pod dohľadom odborníka a nepreháňať do s trvaním keto diéty.
Prechodne spôsobuje deficit minerálov
Telo sa do stavu ketózy, keď sa hlavným zdrojom energie stávajú tuky, dostáva postupne. Počas tejto prechodnej fázy dochádza k deficitu niektorých minerálov a stopových prvkov. Ide najmä o draslík, sodík, horčík a vápnik. Je to prirodzená reakcia tela na drastickú zmenu stravy a odvodnenie.
Prevencia je pomerne jednoduchá. Stačí do jedálnička zaradiť viac zeleniny, orechov, semien, vývaru zo zeleniny a kostí.
Je keto diéta bezpečná?
Keto diéta je skvelým nástrojom na chudnutie a zlepšenie niektorých zdravotných problémov. Avšak dodržiavanie zásad ketogénnej stravy z dlhodobého hľadiska nie je dostatočne preskúmané.
Ak chcete negatíva keto diéty minimalizovať, buďte pod dohľadom lekára, dbajte na pestrý jedálny lístok a počúvajte svoje telo. Tiež myslite na to, že keto diétu by ste nemali držať dlhodobo.
Zdroje: