Ketóza je stav, keď telo začne ako zdroj energie využívať ketolátky, keďže prísun sacharidov je značne obmedzený. Ak vás zaujíma, čo je to ketóza, aké sú jej príznaky i pozitívne účinky okrem chudnutia, čítajte ďalej.
Podľa štatistík viac ako polovica dospelých Európanov trpí nadváhou. Kilá navyše predstavujú hlavne zdravotný problém, keďže s nimi súvisí vyššie riziko metabolického syndrómu, kardiovaskulárnych chorôb i rakoviny. Aj preto sa mnohí snažia nájsť spôsob, ako potlačiť chuť do jedla a zbaviť sa prebytočných kíl raz a navždy bez prílišného strádania.
Zdá sa, že jedným z riešení by mohla byť keto diéta, pri ktorej sa telo dostáva do stavu nazvaného ketóza. V rámci ketogénnych diét sa znižuje množstvo sacharidov na minimum, bielkoviny sa konzumujú striedmo a gro jedálnička tvoria tuky. V dôsledku toho je metabolizmus nútený prepnúť sa do režimu ketózy. To znamená, že ako zdroj energie využíva ketóny pochádzajúce z tukov.
Zaujímavosťou je, že ketogénne diéty nie sú žiadnou novinkou. Známe boli ešte v dvadsiatych rokoch 20. storočia, keď boli vyvinuté pre deti na podporu neurologického zdravia.
Čo je to ketóza?
Za bežných okolností telo využíva ako zdroj energie krvný cukor, teda glukózu. Ak milujete bežné komerčné sladkosti, po ich skonzumovaní hladina glukózy prudko stúpne, na čo telo reaguje vylúčením inzulínu. Hladina krvného cukru ide strmo nadol, opät pocíte hlad a najmä nutkavú chuť na ďalšie sladkosti. Nespotrebovaná energia sa premení na glykogén. Ten sa uloží v pečeni a svaloch, alebo sa z neho stanú triglyceridy. Pri keto diéte vám to nehrozí. Prečo?
Keď obmedzíte prísun sacharidov na minimum, bielkoviny konzumujete s mierou a základ vášho jedálnička tvoria tuky, telo sa prepne do ketogénneho režimu z toho dôvodu, že zásoby glukózy sa postupne vyčerpajú.
Organizmus je teda nútený hľadať alternatívny zdroj energie, teda tuky. Tie však najprv rozloží a produkuje ketóny. Ketóza je teda stav, pri ktorom telo využíva ako hlavný zdroj energie tuk. Môže nastať iba vtedy, keď v ľudskom tele chýba glukóza využívaná bunkami ako rýchly zdroj energie.
Čo je však podstatné, ketóny telo získava z konzumovanej stravy pri ketogénnej diéte, alebo z tukových zásob. Uvedomiť si treba aj to, že pečeň aj za bežných okolností tvorí malé množstvo ketónov. Táto produkcia sa však zvýši vtedy, keď hladina glukózy, a tým pádom aj inzulínu klesne. Je to v podstate akýsi obranný mechanizmus, ktorým pečeň zabezpečí dostatok ketónov pre fungovanie mozgu. V dôsledku toho je veľké množstvo ketónov cirkulujúcich v krvi po celom tele.
Zhrnutie ketózy je nasledovné:
- Dochádza k vyčerpaniu zásob glukózy.
- Telo hľadá alternatívny zdroj paliva, ktorým je tuk.
- Pri deficite glukózy telo začne spaľovať tuk a produkuje ketóny.
- Hladina ketónov v tele stúpne a telo sa dostáva do stavu ketózy.
- Dochádza k chudnutiu, zníženiu pocitu hladu a eliminácii chutí na sladké.
Výhody ketózy, o ktorých by ste mali vedieť
Hlavným benefitom ketózy je chudnutie a obmedzenie pocitov hladu, v dôsledku čoho skonzumujete menej jedla. Skvelé je aj to, že keto diéta pomáha zbaviť sa viscerálneho tuku, teda faldíkov na bruchu. Tie sú nielen neestetické, ale najmä nebezpečné zo zdravotného hľadiska.
Okrem toho môže keto diéta pomôcť aj pri zdravotných problémoch, ako je epilepsia, neurologické problémy, cukrovka druhého typu, ochorenia srdca v dôsledku priaznivého vplyvu keto diéty na hladinu cholesterolu i krvný tlak. Zdá sa, že je prevenciou metabolického syndrómu, zlepšuje pozornosť a dodáva energiu. V neposlednom rade má protizápalové vlastnosti.
Príznaky ketózy zahŕňajú bolesť hlavy i únavu
Neviete, kedy sa telo dostane do stavu ketózy? Môžu vám napovedať tzv. príznaky ketózy. Môže ísť o žalúdočnú nevoľnosť, bolesti hlavy a únavu. Ďalej sú to zápach z úst, zápcha, nespavosť či dehydratácia.
Ak chcete predchádzať príznakom a rizikám keto diéty, je potrebné mať správne nastavený jedálny lístok. Ketóza a jedálniček s vhodnými potravinami a doplnkami výživy sú kľúčové. Potom sa riziko nízkej hustoty kostí, vysokého cholesterolu či obličkovým kameňov zníži.
Kľúčové je telu zaistiť dostatok antioxidantov, jódu a konzumovať adekvátne množstvo bielkovín. Vhodné je tieže zaradiť do jedálneho lístka tzv. MCT tuky, resp. tuky so stredne dlhým reťazcom. Nachádzajú sa napríklad v kokosovom oleji.
Pri prechode do ketózy treba myslieť na to, že telo trpí prechodným nedostatkom draslíka, sodíka, vápnika a horčíka. Je dôležité zvýšiť prísun zeleniny, orechov a semien, vývaru z kostí či zeleninového vývaru.
Ako dlho trvá dostať sa do ketózy?
Vo všeobecnosti možno povedať, že keď znížíte prísun sacharidov na 20 až 50 g denne, do ketózy sa dostanete v priebehu dvoch až štyroch dní. Avšak skúsenosti s ketózou sú rôzne. Ak ste predtým konzumovali veľa sacharidov, teda ste boli na vysokosacharidovej diéte, môže to trvať týždeň aj viac. Je to preto, lebo organizmu dlhšie potrvá, kým vyčerpá zásoby glukózy.
Okrem toho prepnutie tela do stavu ketózy ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako napríklad vek, príjem sacharidov, tukov a bielkovín, úroveň fyzickej aktivity, typ metabolizmu, spánok či úroveň stresu. To znamená, že ide skutočne o individuálnu záležitosť.
Tento proces možno urýchliť prerušovaným pôstom 16/8, ktorý spočíva v hladovaní v dĺžke 16 hodín a konzumácii potravín ketogénneho jedálnička v rozpätí 8 hodín.
Ketóza je prospešná. Avšak kľúčové je správne nastavenie jedálnička
Ketóza prináša telu výhody, ktoré stoja za to. Avšak skôr, ako sa do ketogénnej diéty pustíte, zaistite si čo najviac kvalitných informácií, dbajte na správne nastavenie jedálnička, berte do úvahy aj prípadné riziká a snažte sa ich eliminovať. Čo je však najdôležitejšie, počúvajte svoje telo.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945587/
- https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/7156-ketogenic-diet-keto-diet-for-epilepsy
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2716748/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4313585/
- https://link.springer.com/article/10.1007/s13300-018-0373-9
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836058/